Dziennik zespołu – “Te kartki to jedyny mój powiernik (…)”

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Dziennik ft. Eldo, Mr Krime to ostatni utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, publikowany w 20. rocznicę ukazania się albumu „Światła Miasta”. Projekt zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, realizowany z okazji trwającego właśnie roku Leopolda Tyrmanda, inspirowany takimi powieściami Leopolda Tyrmanda jak: Siedem dalekich rejsów, Zły czy Filip, zostaje uwieńczony za sprawą muzycznej interpretacji książki „Dziennik 1954”. W utworze gościnnie usłyszymy Eldo, który wraz z Eskaubei zmierzy się z tematem zapisków dziennika do muzyki stworzonej przez członka zespołu, Tomasza Nowaka. W nasze ręce trafia także kolejna grafika autorstwa Kamila Jaczyńskiego, przepełniona strachem i niepokojem, nawiązująca do wiersza Juliusza Słowackiego, gdzie czytamy – “Polska, Polska”. To właśnie dziennikowi oddaje się wszystkie niewypowiedziane, wątpliwe i delikatne dla ust sprawy. Zachęcamy także do zapoznania się z ostatnim podcastem realizowanym w ramach projektu, o tym w jaki sposób powstał Dziennik i dedykowana mu grafika opowie Eskaubei oraz Kamil Jaczyński (przejdź tutaj, by posłuchać).

W ostatnim już wpisie Mateusza Kołodzieja z AxunArts  (kliknij tutaj) czytamy: “Lubimy wiedzieć, co dzieje się w życiu drugiego człowieka. Nawet nie z troski o niego, ale z czystej ciekawości, chęci porównania, podpatrzenia. Taka ludzka natura – można by rzec, podając to za argument popularności programów typu „Big Brother” lub zwykłego, codziennego „wtrącania nosa w nie swoje sprawy”. Nie dziwi więc też wziętość prywatnych zapisków, pamiętników i dzienników osób znanych, których życie zazwyczaj możemy śledzić tylko w mediach – kiedyś w prasie i telewizji, dzisiaj w serwisach społecznościowych. W Polsce dziennik, jako gatunek literacki, mocniej został zaakcentowany po przełomie 1989/90. (…) Ta Tyrmandowska narracja rodem z lat pięćdziesiątych w świetle wydarzeń mających miejsce teraz w Polsce nie pozostawia złudzeń: „Dziennik 1954” jest dziełem uniwersalnym, a jego lektura będzie aktualna zawsze tam, gdzie wolność jednostki zostaje odgórnie ograniczona.”

W ostatnim wpisie na stronie FB zspołu czytamy także, że projekt Muzyczny Tyrmand prowadzony śladami Leopolda Tyrmanda to wspaniały rejs, do którego zespół powracać będzie w formie koncertowej w przyszłości.

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz książki „Dziennik 1954”, przepuścił je przez swoją artystyczną wrażliwość i poddał własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymali 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Gościnnie w utworach projektu Muzyczny Tyrmand usłyszyliśmy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny był Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu towarzyszył podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach.

Projekt Muzyczny Tyrmand realizowało rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura. Partnerami byli Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda i Muzeum JazzuObecnie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet tworzą: Bartłomiej “Eskaubei” Skubisz , Tomasz Nowak, Alan Wykpisz, Kuba Płużek i Maksymilian Olszewski. Partnerami medialnymi projektu byli: JazzSoul.pl, AxunArts, soulbowl.pl oraz TVP Kultura. Autorem grafiki “Gdzie jest zły” jest Kamil Jaczyński, a twórcą animacji do utworu Kuba Kowalski (Fundacja Rzeszowska).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Gdzie jest zły - grafika Kamil Jaczyńki

Gdzie jest zły?

“Gdzie jest zły” to tytułowe pytanie, stawiane w drugim już utworze realizowanym w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat

Czytaj więcej »

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.