Filip trzecim gościem Muzycznego Tyrmanda

„Filip” to trzeci utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. „Filip” to kompozycja Alana Wykpisza, która ma dwa rożne oblicza, kontrastujące z tekstem nawiązującym bezpośrednio do Filipa – tytułowego bohatera powieści Tyrmanda, w której autor zawarł wiele elementów swojej biografii. Momentami tworzy to wrażenie absurdu, którym zdawał się być dobrowolny pobyt polskiego Żyda z podrobionym francuskim paszportem na robotach w Niemczech podczas II Wojny Światowej. W dodatku pobyt pełen wygód, małych sabotaży i igrania z ogniem. Taki właśnie był Filip i taki jest też najnowszy utwór Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.

W kolejnym wpisie Mateusza Kołodzieja z AxunArts  (kliknij tutaj) czytamy, że w utworze “Filip” dojrzewanie w cieniu wojny stanęło obok wątków autobiograficznych, stosowanych przez Tyrmanda. Pozwalają one uwierzyć, że “Historia jest na tyle absurdalna, że to właśnie poziom nieprawdopodobieństwa sprawia, że scenariusz do niej mogło naprawdę napisać samo życie”.  
 
Przy okazji premiery utworu inspirowanego powieścią “Filip” zapraszamy do obejrzenia fragmentów premierowego wykonania live utworu podczas Festiwalu Tyrmanda w Stalowej Woli, oraz na rozmowę z Hirkiem Wroną na temat Tyrmanda.  W podcaście nie brakuje stałych punktów programu, czyli Kamila Jaczyńskiego, który opowiada o grafice wykonanej na potrzeby utworu, oraz Marcela Woźniaka, który przybliży genezę powstania kolejnej, trzeciej już powieści Tyrmanda, którą zespół wziął na warsztat. Obejrzyj i posłuchaj podcastu tutaj.

“Filip” jest wynikiem pracy zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet oraz Wojciecha Długosza (cuty i syntezator – Mr Krime). Autorem muzyki do drugiego utworu inspirowanego kolejną powieścią Tyrmanda jest jeden z członków zespołu – Alan Wykpisz.
  

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz „Dziennik 1954”, przepuści je przez swoją artystyczną wrażliwość i podda własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymają 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Kolejny, ostatni już utwór w ramach projektu będzie miał swoją premierę 30 października 2020 roku z gościnnym udziałem Eldo. 

Projekt Muzyczny Tyrmand realizuje rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura. Partnerami są Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda i Muzeum JazzuObecnie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet tworzą: Bartłomiej “Eskaubei” Skubisz , Tomasz Nowak, Alan Wykpisz, Kuba Płużek i Maksymilian Olszewski. Partnerami medialnymi projektu są: JazzSoul.pl, AxunArts, soulbowl.pl oraz TVP Kultura. Autorem grafiki “Gdzie jest zły” jest Kamil Jaczyński, a twórcą animacji do utworu Kuba Kowalski (Fundacja Rzeszowska).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Gdzie jest zły - grafika Kamil Jaczyńki

Gdzie jest zły?

“Gdzie jest zły” to tytułowe pytanie, stawiane w drugim już utworze realizowanym w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat

Czytaj więcej »

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.