Gdzie jest zły?

“Gdzie jest zły” to tytułowe pytanie, stawiane w drugim już utworze realizowanym w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat kolejną powieść Leopolda Tyrmanda – “Zły” , przenosi obraz powojennych ulic Warszawy i bohaterów “Złego” do współczesnego świata. Ten wielowarstwowy pod względem instrumentalnym zabieg, scala dwie epoki i przenosi słuchacza do XXI wieku, w którym pomimo upływu niespełna siedemdziesięciu lat, nadal skłonny jest do poszukiwań tytułowego bohatera, symbolizującego współczesne społeczne rozwarstwienie i niesprawiedliwość, która doskonale odnajdują się w teraźniejszych czasach. Gdzie jest zły? Czy dałby opór współczesnym konfliktom i stanąłby w obronie słabszych, w obronie praw i dzisiejszych wartości?

Utwór jest wynikiem pracy zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Michała Hoffmanna (Afrojax) oraz Wojciecha Długosza (cuty i syntezator – Mr Krime). Autorem muzyki do drugiego utworu inspirowanego kolejną powieścią Tyrmanda jest jeden z członków zespołu – Maksymilian Olszewski. 

Jesteśmy na półmetku projektu Muzyczny Tyrmand. Kolejne utwory usłyszymy premierowo: 30 września (do którego inspiracją pozostanie powieść “Dziennik 1954” z gościnnym udziałem Eldo) oraz 30 października 2020 roku (muzyczna odpowiedź zespołu do powieści “Filip”).

Każdy z powstałych utworów to nie tylko muzyczna paleta, będąca wynikiem artystycznej współpracy szlakiem Leopolda Tyrmanda, to także dawka inspiracji towarzysząca twórcom, z której dowiemy się o twórczym procesie zaangażowanych w projekt artystów. W drugim podcaście (posłuchaj tutaj) spotkamy się ze słowami Bartłomieja Skubisza, który oprowadzi nas po tętniącej Tyrmandem Warszawą, Marcel Woźniak, autor biografii Leopolda Tyrmanda, przybliży nas do powieści “Zły, a Kamil Jaczyński opowie i okładkowej inspiracji, która prowadziła go w procesie powstania wizytówki do utworu “Gdzie jest zły?”

Ciekawych świata literatury i muzycznych odniesień, odsyłamy do doskonałej recenzji singla, która wyszła spod ręki Mateusza Kołodzieja (AxunArts) – Kim byłby dziś zły? Druga odsłona projektu Muzyczny Tyrmand. 

Projekt Muzyczny Tyrmand realizuje rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura. Partnerami są Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda i Muzeum JazzuObecnie Eskaubei & Tomek Nowak Quartet tworzą: Bartłomiej “Eskaubei” Skubisz , Tomasz Nowak, Alan Wykpisz, Kuba Płużek i Maksymilian Olszewski. Partnerami medialnymi projektu są: JazzSoul.pl, AxunArts, soulbowl.pl oraz TVP Kultura. Autorem grafiki “Gdzie jest zły” jest Kamil Jaczyński, a twórcą animacji do utworu Kuba Kowalski (Fundacja Rzeszowska).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.