Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Mr Krime – Krakowskie Echa – premiera

Premierowy program koncertowy inspirowany twórcami kultury związanymi z Krakowem. Podążając ich śladami Eskaubei & Tomek Nowak Quartet zabierają słuchaczy w świat m.in. Haliny Poświatowskiej, Stefana Kisielewskiego, Tomasza Stańko czy Stanisława Lema.

Premiera live sesji na YT/ Dworek TV – 27.10.2021r. godz. 19:00. Śledź premierę.

Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – rap, spoken word
Tomasz Nowak – trąbka
Kuba Płużek – rhodes
Alan Wykpisz – gitara basowa
Maksymilian Olszewski – perkusja
Wojciech Długosz „Mr Krime” – gramofon, syntezator

Autorem koncepcji programu jest Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz. Projekt został zrealizowany na zlecenie Miasta Kraków przy współpracy z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Dworek TV oraz Fundacją Rzeszowską. Serdeczne podziękowania dla Pani Katarzyny Olesiak – Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

“Haśka” muzyka: Wojciech Długosz “Mr Krime”, słowa: Eskaubei

Halina Poświatowska (1935 1967) – ponad pół wieku po śmierci, nadal jedna z najchętniej czytanych i najpopularniejszych polskich poetek. Kiedy wracała ze Stanów Zjednoczonych do Polski po udanej nowatorskiej operacji serca i studiach na prestiżowym Smith College, mając możliwość pozostania w Ameryce na studiach doktoranckich twierdziła, że wraca “bo nie ma piękniejszego miasta niż Kraków”. Rozpoczęła studia filozoficzne m.in. pod okiem prof. Romana Ingardena i pracę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zamieszkała w Domu Literatów przy Krupniczej. Tam poznała ostatnią miłość swojego życia, krakowskiego aktora Jana Adamskiego.

“Tyrmand to jazz” muzyka: Tomasz Nowak, słowa: Eskaubei

Leopold Tyrmand (1920-1985) – pisarz, publicysta, jeden z pierwszych po wojnie propagatorów jazzu w Polsce. Autor kultowego kryminału “Zły” i nazwy „Jazz Jamboree”. W latach 1950-53 członek redakcji Tygodnika Powszechnego, również członek redakcji Przekroju. Gość Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Przy okazji swoich wizyt w Krakowie często odwiedzał w Domu Literatów przyjaciela, Stefana Kisielewskiego, z którym toczył niekończące się dysputy. Ich ślad można odnaleźć zarówno w “Dzienniku 1954” Leopolda Tyrmanda jak i w “Dziennikach” Stefana Kisielewskiego.

“Istnienie poszczególne” muzyka: Wojciech Długosz “Mr Krime”, słowa: Eskaubei

Tomasz Stańko (1942-2018) – gigant jazzowej trąbki, legenda polskiego jazzu. Zamieszkał w Krakowie w wieku 7 lat i to tu stawiał pierwsze muzyczne kroki, kształtując osobowość i warsztat m.in. na koncertach i jamach w Jazz Clubie Helikon, Pod Jaszczurami czy w Piwnicy Pod Baranami. Edukację muzyczną rozpoczął w podstawowej Krakowskiej Szkole Muzycznej, w klasie skrzypiec. W latach 1957–1964 uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Od 1959 uczył się też w II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w klasie trąbki. W 1964 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym, w klasie trąbki, pod kierunkiem prof. Ludwika Lutaka. W 1969 obronił pracę dyplomową. W Krakowie zawiązał się jego pierwszy, legendarny zespół Jazz Darings.

“Nie bądź na mnie zła…” muzyka: Tomasz Nowak, słowa: Eskaubei

Za inspirację do tekstu utworu posłużyła kompozycja Janusza Muniaka “Nie bądź na mnie zła kiedy wracam z trasy”, która znalazła się na albumie “Placebo” z 1982 roku. Janusz Muniak (1941 – 2016) – światowej klasy saksofonista i kompozytor, legenda polskiego jazzu i ikona krakowskiego środowiska jazzowego, z którym był związany przez całe życie. Gospodarz klubu “U Muniaka”, niestrudzony opiekun i edukator młodych jazzmanów, w tym członków EiTNQ. Niezapomniany gawędziarz i jedna z najbarwniejszych postaci w historii polskiego jazzu.

“Solaris” muzyka: kolektywna improwizacja, słowa: Eskaubei

Solaris – wyimprowizowany utwór inspirowany najsłynniejszą powieścią Stanisława Lema – “Solaris” wydaną po raz pierwszy w 1961 roku. Stanisław Lem (1921-2006) – pisarz science-fiction, filozof, futurolog, od 1945 roku przez resztę życia związany z Krakowem. Swoje pierwsze wiersze i opowiadania publikował w “Tygodniku Powszechnym” w latach 1946-48. Przez cały okres twórczy pisarz związany był z krakowskim Wydawnictwem Literackim. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

“Kisiel” muzyka: Wojciech Długosz “Mr Krime”, słowa: Eskaubei, Stefan Kisielewski.

Stefan Kisielewski (1911-1991) – publicysta, pisarz i kompozytor oraz krytyk muzyczny. Wieloletni publicysta “Tygodnika Powszechnego”. W latach 1945-61 żył i tworzył w Krakowie, mieszkając w słynnym Domu Literatów, w kamienicy na ul. Krupniczej 22. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie) w latach 1945-49, prezes koła Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie w latach 1956-61. To w Krakowie zawiązała się młodzieńcza przyjaźń świetnego pianisty Wacka Kisielewskiego (syna Stefana) i Tomasza Stańko.

Druga zwrotka utworu “Kisiel” została skompilowana z cytatów autorstwa Stefana Kisielewskiego.

“Opowiedz mi” muz: Tomasz Nowak, słowa: Eskaubei

To utwór o naszych starszych kolegach ze sceny, którzy lata temu przecierali jazzowe szlaki i tworzyli legendy, znane nam z opowieści. Te opowieści i rozmowy snute przy okazji wspólnych koncertów, nagrań czy spotkań z legendami sceny uświadamiają nam, że jesteśmy częścią pięknej historii, która inspiruje, ale i zobowiązuje. Utwór ten dedykujemy wszystkim naszym Mistrzom.

Gdzie jest zły - grafika Kamil Jaczyńki

Gdzie jest zły?

“Gdzie jest zły” to tytułowe pytanie, stawiane w drugim już utworze realizowanym w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat

Czytaj więcej »

Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z niej oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.